شهادت سردار حسین همدانی یکی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و چهره ای تاثیرگذار در عملیات مستشاری نیروهای ایرانی در سوریه است، مردی که دوستان و همرزمانش خاطرات بسیاری از او به یاد دارند.

سردار حسین همدانی یکی از شاخص ترین شهدای مدافع حرم است که مهرماه سال ۹۴ در اطراف شهرد حلب در سوریه و حین مشاوره به نیروهای ارتش سوریه توسط نیروهای تروریست داعشی به فیض شهادت نائل آمد، او یکی از بنیانگذاران سپاه همدان و کردستان بود و از سال ۱۳۵۹ در جنگ ایران و عراق حضور داشت.

عملیات «بازی دراز» در جبهه کرمانشاه یکی از صحنه های ماندگار فرماندهی و حضور موثر شهید همدانی است، او البته زمانی هم عهده دار فرماندهی لشکر انصار الحسین همدان بود.

جانشینی قرارگاه امام حسین(ع) و مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران از دیگر مسئولیت های شهید همدانی به شمار می روند.

مستند «بدهکار انقلاب» به کارگردانی مرتضی یعقوبی و تهیه کنندگی محسن فجری درباره ویژگی های اخلاقی سردار همدانی از زبان دوستان و همکاران اوست و به ابعاد فرهنگی زندگی بابرکت شهید مدافع حرم سردار سرلشکر پاسدار حاج حسین همدانی می‌پردازد و نگاه جدیدی به حمایت‌ها و ابعاد فرهنگی و هنری این شهید دارد.