بیلد آلمان بررسی کرد
اوضاع دردناک و فاجعه بار یمنی‌ها تحت محاصره سخت عربستان سعودی

یک نشریه آلمانی به اوضاع فاجعه بار و دردناک مردم یمن و به ویژه کودکان، تحت محاصره شدید عربستان سعودی علیه این کشور پرداخته و جامعه جهانی را تنها نظاره گر این اوضاع فاجعه بار دانست.

 

نشریه "بیلد" آلمان در مطلبی به اوضاع فاجعه بار مردم یمن تحت محاصره شدید عربستان سعودی پرداخته و در حالی که تصاویر دردناکی از وضعیت وخیم کودکان این کشور را منتشر کرده بود نوشت: این ها تصاویر دردناکی است که نباید وجود داشته باشد. کودکان و نوزادانی که گرسنه هستند قربانیان یک جنگ نمایندگی وحشیانه در یمن هستند. شرایط در این کشور مرتبا بدتر می شود.

بیش از 2 هفته است که هیچ گونه کالای کمکی اجازه ورود به این کشور را ندارد. سازمان های بین المللی مرتبا هشدار می دهند و از جوامع بین المللی درخواست می کنند که کاری کنند.

جمعی از امضا کنندگان یک فراخوان عمومی در بن آلمان  که بسیاری سازمان های امدادی هم در بین آن ها قرار داشتند اعلام کردند که میلیون ها انسان در این کشور درگیر جنگ های داخلی در معرض خطر بسیاری بیماری ها، گرسنگی و مرگ قرار دارند.

در این فراخوان آمده است که جامعه بین المللی باید سکوت شرم آور خود را با توجه به این اوضاع سریعا بشکند و از تمام امکانات موجود برای لغو محاصره این کشور  استفاده کند. امضا کنندگان این بیانیه خواستار لغو هر چه سریع تر محاصره دریایی و بندری و هوایی علیه یمن برای تامین مواد غذایی، سوخت و دارو برای مردم این کشور شدندو اعلام کردند که هر روز محاصره بیشتر به مفهوم گرسنگی و بیماری بیشتر برای هزاران یمنی است. اگر این محاصره پایدار باشد میلیون ها نفر در نتیجه قحطی جان خود را از دست می دهند.

"کارل اتو زنتل"، مدیر کل یک سازمان امدادی در آلمان در گفت و گو با نشریه بیلد آلمان اظهار داشت که شرایط یمن فاجعه بار است. هر روزی که محاصره در این کشور ادامه یابد این شرایط فاجعه بار بدتر می شود. این محاصره مانع ورود مواد غذایی، سوخت، دارو و مایحتاج دیگر مردم این کشور است. در مجموع در یمن 2.2 میلیون کودک دچار سوء تغذیه هستند. 385 هزار کودک دیگر در شرایط بسیار بدی قرار دارند که نیاز به تغذیه درمانی دارند.

"نادینا دروموند"، از کارکنان سازمان   Save the children در یمن نیز در گفت و گو با نشریه بیلد اظهار داشته است که شرایط دشواری در یمن وجود دارد. در هفته دوم محاصره دریایی و هوایی عربستان علیه یمن شرایط مرتبا بدتر می شود و ما دیگر نمی توانیم اوضاع را کنترل کنیم. این محاصره همه راه های نجات در یمن را قطع کرده است و تاثیرات طولانی مدتی خواهد داشت. بر اساس ارزیابی دروموند حدود 50 هزار نفر تا پایان امسال می توانند از سوء تغذیه بمیرند.

سازمان های کمکی به ویژه نگران گسترش شیوع وبا و سایر بیماری های منتقل شده از طریق آب آلوده در این کشور هستند.

به گفته "نادینا دروموند"،بیش از 9 هزار نفر در یمن مبتلا به بیماری وبا هستند که متاسفانه نیمی از آن ها کودکان هستند.

صندوق کودکان سازمان ملل هشدار داده است که تنها چند واکسن علیه ویروس دیفتری در این کشور موجود است. اواخر نوامبر قرار بود تحویل دیگری برای این واکسن ها وجود داشته باشد که تا به حال مجوز آن صادر نشده است. اگر این واکسن به یمن وارد نشود میلیون ها کودک یمنی در معرض ابتلا به این بیماری قابل پیش گیری قرار می گیرند.

نویسنده در ادامه به کمبود سوخت و آّب بهداشتی در یمن اشاره کرده و نوشت: پمپ های آب این کشور خاموش شده و سیم ها و کابل ها خشک شده اند و بیمارستان ها دیگر نمی توانند درست کار کنند. پزشکان و پرستاران تلاش می کنند عملکرد اتاق های عمل و واحد های مراقبت ویژه را حفظ کنند. از طرف دیگر بسیاری از پزشکان بیش از 10 ماه است که هیچ حقوقی دریافت نکرده اند.

دروموند همچنین به عواقب کمبود بنزین در یمن اشاره کرده و تاکید کرد که بیشتر از هفت منطقه تنها برای مدت 5 روز آینده سوخت دارند. وی همچنین به فلج شدن عملیات کمک رسانی به مردم یمن در چنین شرایطی اشاره کرد.

بر اساس اطلاعات یونیسف، بیش از 4 میلیون نفر در یمن نیازمند تحوبل آب هستند که انتقال این آّب به حدود 1.2 میلیون لیتر سوخت نیاز دارد. علاوه بر این ذخایر گندم در این کشور تنها برای 2 ماه دیگر کافی است چرا که هیچ مواد سوختی برای کار کردن آسیاب ها وجود ندارد. تقریبا 70 درصد مردم یمن به گندم به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه خود نیاز دارند.

دروموند در توصیف شرایط فاجعه بار یمن می گوید که در این کشور ما نه تنها بزرگترین بحران انسانی دنیا را تجربه می کنیم، بلکه این کشور همچنین ناامن ترین منطقه جهان است.از هر سه یمنی دو نفر حتی قبل از محاصره علیه این کشور نمی دانستند که چه موقع و چگونه باید وعده غذایی بعدی خود را تامین کنند.

جنگ خصومت بار در یمن بسیاری از مناطق این کشور که برخی یمنی ها در آن جا زندگی می کنند را غیر قابل دسترس کرده است.

عربستان سعودی از حدود 16 روز پیش همه ارتباطات زمینی، دریایی و هوایی به یمن را قطع کرده است.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم