سخنان مقام معظم رهبری درباره شأن سینما

مقام معظم رهبری در مناسبتهای مختلف بر اهمیت سینما به‌عنوان هنری انسان‌ساز و ابزاری راهبردی تأکید داشته‌اند، آن‌چنان که ایشان کلید پیشرفت کشور را سینما اعلام می‌کنند.

امروز کلید پیشرفت این کشور سینما است. این جملات،‌ تنها عبارات رهبری در مورد اهمیت سینما نیست. ایشان در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 19 آذر 92 از سینما به‌عنوان رسانه‌ای که در بعد رسانه‌ای یکه‌تاز است نام می‌برند: الآن هیچ‌چیزی مثل سینما نیست از لحاظ اثرگذاری؛ «سینما خیلی عنصر جذابی است، رسانه فوق‌العاده‌ای است، یعنی واقعا الآن هیچ‌چیزی مثل سینما نیست از لحاظ اثرگذاری».

موضوعی که رهبر انقلاب مطرح می‌کنند نه صرفاً یک اظهار نظر معمولی،‌ بلکه یک نقشه راه است، پیامی روشن برای تمام کسانی که کار رسانه‌ای می‌کنند و می‌خواهند در دنیای ارتباطات سهمی برای تفکرشان باشد. صحت این مطلب را می‌توان با مراجعه به بیانات دیگر ایشان در مورد سینما به‌خوبی دریافت. این سینما که ایشان آن را کلید پیشرفت کشور می‌دانند، «من می‌گویم الآن کلید دست شما [سینماگران] ست. من شأن سینما را این می‌دانم. من می‌گویم امروز کلید پیشرفت این کشور، به‌میزان زیادی دست شماست. 23 خرداد 85، در دیدار با جمعی از کارگردانان سینما و تلویزیون» سه مشخصه دارد، متعهد، دینی و انقلابی. اما این مشخصات چگونه معنا می‌شوند و با چه راهکاری می‌توانند به‌عنوان کلید پیشرفت کشور مطرح شوند؟