چهارشنبه ۲۳ محرم ۱۴۲۷ همزمان با سوم اسفندماه سال ۱۳۸۴ حدود ساعت ۷ صبح بود که تروریست‎های تکفیری وابسته به القاعده با پوشیدن لباس نیروهای تکاور عراق، وارد حرم عسکریین شدند و اسلحه نگهبانان را مصادره و آنها را به همراه خادمان حرم، در یکی از غرفه‌های صحن زندانی کردند و با کارگذاری مواد منفجره TNT به وزن حدود ۲۰۰ کیلوگرم در داخل بنا، حرم مطهر را منفجر کردند.

این اقدام تروریستی در ۲۷ جمادی‌الاول ۱۴۲۸ یعنی ۲۳ خرداد ۱۳۸۶ هم اتفاق افتاد؛ در آن روز دومین انفجار در حرم عسکریین به وقوع پیوست؛ ساعت سه بامداد، تروریست‎ها وارد حرم شدند و پس از درگیری با محافظان حرم، اقدام به بمب‎گذاری در حرم کردند. آنها در ساعت ۹ صبح دست به دو انفجار زدند. در انفجار نخست، گلدسته سمت چپ حرم و در انفجار دوم، گلدسته سمت راست به طور کامل تخریب شد.

با توجه به انهدام کامل ضریح این حرم مطهر، کارگاه ساخت ضریح امامین عسکریین در سال ۱۳۸۹ در قم و زیر نظر سید جواد شهرستانی (نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران) آغاز بکار کرد.

طراحی این ضریح را سید مهدی علمدار بر عهده داشت و طراح چوب و سازه‌های آن نیز سید مهدی دیدار بود همچنین سید محمد حسینی موحد کار خطاطی این ضریح را انجام داد.

ساخت ضریح عسکریین در سال ۱۳۹۳ به پایان رسید و در بهمن ۱۳۹۵ به سامرا منتقل شد.

مستند «خانه دل» داستان ساخت این ضریح در قم را روایت می کند و در هر قسمت، با استادکاران و دست اندرکاران ساخت ضریح به گفت وگو پرداخته شده است.